Οδηγίες για τους μαθητές

Τι κάνω κάθε μέρα στο Σχολείο:

•  Το πρωί φτάνω πάντα στην ώρα μου, δηλαδή από τις 08:00 μέχρι τις 08:15.
  •  Φροντίζω πάντα να έρχομαι στο Σχολείο στην ώρα μου και να μην καθυστερώ στην πρωινή προσέλευση. Αν αργοπορήσω, χτυπάω πάντα την πόρτα πριν μπω στην τάξη και εξηγώ στον/στη εκπαιδευτικό την αιτία της αργοπορίας μου, αν μου ζητηθεί. Εάν αργοπορώ συστηματικά, τότε ο/η εκπαιδευτικός  θα ενημερώσει τη Δ/ντρια και εκείνη θα συζητήσει το θέμα με μένα και τους γονείς μου.
  •  Κατά την ώρα της προσευχής στέκομαι σιωπηλός/ή και στη συνέχεια ακούω προσεκτικά τυχόν ανακοινώσεις που θα υπάρξουν από τη Δ/νση ή τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μου.
  • Χρησιμοποιώ τους διαδρόμους και τις σκάλες με προσοχή χωρίς να τρέχω ή να σπρώχνω. Στους διαδρόμους μπορώ μόνο να περπατώ αργά ή γρήγορα, αν θέλω. Δεν μπορώ, όμως, να τρέχω.
  • Επιδεικνύω ατομική και κοινωνική υπευθυνότητα, δηλαδή φροντίζω για την ευημερία του εαυτού μου και των συμμαθητών μου.
  • Δεν αναπτύσσω καμία μορφή βίας, είτε σωματικής είτε λεκτικής.
  • Εάν δυσκολεύομαι στις σχέσεις μου με τους συμμαθητές μου, ζητάω τη βοήθεια των εκπαιδευτικών μου.
  • Δεν φεύγω από το Σχολείο πριν το σχόλασμα (13:15 ή 14:10 ) χωρίς να συντρέχει σοβαρός λόγος (π.χ., ασθένεια). Τότε, ενημερώνω τον/τη εκπαιδευτικό που έχω μάθημα εκείνη την ώρα και τη Δ/ντρια και γίνεται επικοινωνία με τους γονείς μου.

Τι κάνω στην τάξη:

• Παρακολουθώ με προσοχή και συμμετέχω όλη την ώρα στο μάθημα, σηκώνω το χέρι μου για να μιλήσω και δεν ενοχλώ τους συμμαθητές μου.
  • Φέρνω πάντα τις εργασίες μου στην ώρα μου και τα απαραίτητα υλικά για το κάθε μάθημα.
  • Εάν έχω ξεχάσει κάποιο τετράδιο ή κάποιο άλλο αντικείμενο χρήσιμο για τα μαθήματά μου δεν ζητάω να πάρω τηλέφωνο στο σπίτι μου για να μου το φέρουν. Με αυτόν τον τρόπο διαταράσσεται η λειτουργία του Σχολείου. Θα πρέπει να μάθω να ετοιμάζω την τσάντα μου από το προηγούμενο βράδυ και να είμαι υπεύθυνος/η για τα πράγματά μου.
  • Για να συμμετέχω στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής θα πρέπει να φοράω πάντα άνετα ρούχα και αθλητικά παπούτσια. Απέχω δικαιολογημένα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής για λόγους υγείας, φέρνοντας σημείωμα από τον γιατρό ή τους γονείς μου.
  • Δεν μασάω τσίχλα και δεν τρώω μέσα στην τάξη.
  • Δεν γράφω ποτέ σε καρέκλες, θρανία, τοίχους. Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά!
  • Δεν πειράζω ποτέ τα πράγματα των άλλων. Δεν θα ήθελα ποτέ να κάνει κάποιος αυτό σε μένα.

Τι κάνω στο διάλειμμα:

• Βγαίνω πάντα έξω για να κινηθώ, να φάω, να παίξω, να γελάσω με τους φίλους μου.
  • Δεν φέρνω από το σπίτι μου μπάλες (οποιουδήποτε μεγέθους). Την ώρα του διαλείμματος απαγορεύεται αυστηρά το ποδόσφαιρο, καθώς μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για τη σωματική μου ακεραιότητα και την ακεραιότητα των συμμαθητών μου.
  • Αν για λόγους υγείας χρειαστεί να μείνω μέσα στο διάλειμμα, φέρνω χαρτί από τον γιατρό ή τους γονείς μου. Η παραμονή μου στο εσωτερικό του Σχολείου κατά την ώρα των διαλειμμάτων γίνεται έξω από τα γραφεία των καθηγητών.
  • Οι τάξεις την ώρα του διαλείμματος παραμένουν κλειδωμένες. Στο εσωτερικό του Σχολείου μπαίνω μόνο για να κάνω χρήση των τουαλετών. Δεν ξεχνώ ότι στους διαδρόμους του Σχολείου πάντα περπατώ και δεν τρέχω.
  • Χαιρετάω και μιλάω με ευγένεια σε όλο το προσωπικό του Σχολείου.
  • Νοιάζομαι για την ασφάλειά μου και την ασφάλεια των συμμαθητών μου.
  • Ρίχνω τα σκουπίδια στους κάδους και διατηρώ το Σχολείο καθαρό.
  • Προσπαθώ να λύνω τις διαφορές μου με ειρηνικό τρόπο. Δεν φωνάζω, δεν χτυπάω, δεν εκβιάζω και δεν χρησιμοποιώ άσχημες λέξεις.
  • Αν δε μπορώ να λύσω τη διαφωνία μου, ζητάω βοήθεια από τους εκπαιδευτικούς που εφημερεύουν.