ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΡΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΑΒ ΚΟΖΑΝΗΣ

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων ’εγώ ή εσύ, εγώ και εσύ μαζί’ και ‘μαθαίνω’, στη σχολική μας μονάδα πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση σε μαθητές  και σε εκπαιδευτικούς από την εκπαιδευτική ομάδα του ΕΚΑΒ Κοζάνης.  Ευχαριστούμε τους αρμόδιους για τη διάθεση να επιδείξουν τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης δύσκολων περιστατικών καθώς κάθε 45 δευτερόλεπτα συμβαίνει και μία καρδιακή ανακοπή. Στην Ευρώπη 400.000 άτομα παθαίνουν ετησίως αιφνίδια καρδιακή ανακοπή με ποσοστό επιβίωσης λιγότερο από 10%. Πρόκειται για στατιστικά στοιχεία που αποκαλύπτουν τις πραγματικές διαστάσεις του προβλήματος και δημιουργούν την πρόκληση για την αντιμετώπισή του. Η άμεση παροχή βοήθειας στα πρώτα λεπτά καρδιακής ανακοπής εκτός νοσοκομείου αφορά άμεσα τα πρώτα πρόσωπα που τυχαία θα βρεθούν μπροστά στο γεγονός, με δεδομένο πως μια παρέμβαση μέσα στα πρώτα 3- 4 λεπτά από το συμβάν μπορεί να αυξήσει την πιθανότητα επιβίωσης του θύματος πέραν του 50%. Εκείνο που απαιτείται είναι να εξοικειωθούν ολοένα και περισσότερα άτομα ώστε να παράσχουν σωστή καρδιαναπνευστική αναζωογόνηση μέχρι να βρεθεί εξωτερικός απινιδωτής και να έρθει εξειδικευμένη βοήθεια και ασθενοφόρο.