Το πείραμα του Ερατοσθένη

Πείραμα του Ερατοσθένη

Τι κοινό έχουν τα μαθηματικά γεωγραφία και η ιστορία;

Το πείραμα του Ερατοσθένη, το πιο σημαντικό πείραμα όλων των εποχών

Ερατοσθένης αρχαίος Έλληνας μαθηματικός ,γεωγράφος ,αστρονόμος ,ιστορικός και ποιητής του 3ου πχ αιώνα θεωρείται ο πρώτος άνθρωπος στην ιστορία που υπολόγισε με θαυμαστή  ακρίβεια την περιφέρεια της γης. Πως όμως τα κατάφερε με τα πενιχρά μέσα της εποχής του ;

Ο Ερατοσθένης πληροφορήθηκε ότι στην Συήνη  (Σημερινό Ασουάν) κάθε χρόνο το μεσημέρι της 21ης Ιουνίου (θερινό ηλιοστάσιο) αν κάποιος κοιτούσε στον πάτο ενός πηγαδιού μπορούσε να δει ολόκληρο τον ήλιο να καθρεφτίζεται στα νερά του, φαινόμενο που την ιδία μέρα στην Αλεξάνδρεια δεν συνέβαινε ,αφού εκεί οι ακτίνες του Ήλιου σχημάτιζαν μια γωνία 72ο με την κατακόρυφη του τόπου. Σκέφτηκε ότι , αν υπολόγιζε το τόξο  που αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη επίκεντρη  γωνία της γη τότε θα μπορούσε να υπολογίσει την περίμετρο της γης.

Το πέραμα αυτό  επιχείρησε να  αναβιώσει το σχολειό μας την Τρίτη 22 Μάρτιου 2022. Οι μαθητές χρειάστηκε να βρουν τις γεωγραφικές συντεταγμένες του σχολειό μας, να προσδιορίσουν την απόσταση από τον ισημερινό , να βρουν την ώρα πραγματοποίησης του πειράματος . Το πέραμα πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολειού, όπου οι μαθητές σε ομάδες μέτρησαν την σκιά αντικειμένων ,υπολόγισαν γωνίες και συμπλήρωσαν τα φύλλα εργασίας.

Για την υλοποίηση της δράσης, η όποια διοργανώθηκε από την πανελλήνια ένωση εργαστηριακών κέντρων φυσικών επιστήμων  σε συνεργασία με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και την έγκριση του Υπουργείου  Παιδείας και Θρησκευμάτων ,συνεργάστηκαν οι ακόλουθοι εκπαιδευτικοί του σχολειού μας

Νοτοπούλου Β., Βόντσα Β.,Ηλιάδου Α., Κακάλη Ε.,Παπαδοπούλου Β.