Βιοποικιλότητα με το ΚΠΕ Καστοριάς

Σήμερα Τρίτη 13/04/2021 οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαδικτυακό πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς (Κ.Π.Ε.) με θέμα  : Η Έννοια και οι Αξίες της Βιοποικιλότητας. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε για την διδασκαλία του μαθήματος της Βιολογίας.

Είδαμε και ακούσαμε πολλά και προβληματιστήκαμε για τους τρόπους με τους οποίους η βιοποικιλότητα καθορίζει τις ζωές μας.

Μάθαμε για τα είδη που εξαφανίζονται και είδαμε νέα “παράξενα” είδη να εμφανίζονται, άψογα προσαρμοσμένα στο περιβάλλον τους.

Συμπεράναμε ότι η ρύπανση ευθύνεται για την εξαφάνιση πολλών ειδών και προσπαθήσαμε να διευκρινίσουμε πως η βιοποικιλότητα συνεισφέρει σε τομείς όπως τρόφιμα, φάρμακα, βιολογικό  καθαρισμό,  επικονίαση, προϊόντα ζύμωσης,  γονιμότητα εδάφους, τουρισμός, τροφικό πλέγμα. ρούχα και παπούτσια και προϊόντα περιποίησης.

Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Ατζέμη και κ. Γρηγορίου και θα θέλαμε πολύ να σας επισκεφτούμε με την πρώτη ευκαιρία!

Δρ Βασιλική Νοτοπούλου, Βιολόγος